Rüya Tabirleri
crossorigin="anonymous">

Rüyada Ocak Görmek

268

Rüyada boş bir ocak görmek, başarılı iş ve bol paradır. Ama ocak sönmüş ise sıkıntıdır.

Rüyada bir ocak basında olup onu yakmaya çalıştıgınızı görmek, başladıgınız bir işi tamamlamaya çalıştıgınıza ocagınızın sönmüş olduğunu görmek, işinizin bir çıkmaza girdiğine işarettir. Ocak bazen da ev ve aile halkı ile de tabir olunur. Ocagını sönmüş gören bir aile faciası ile karşı karşıya gelebilir. Ocagın yanık ve alevli olması aile mutluluguna delildir. Kirmani’ye göre; ocak, bir evin düzeni ve intizamıdır. O ocakta iyi ve kötü görülen her bir hal bunlara kıyaslanarak tabir olunur. Ebu Sait El-Vaiz’e göre; ocak rüyada eştir.

Ocak kireçten ise eşi kibirli bir ailenin kızıdır. Agaçtan ise dedikoducu bir ailedendir. Eger altın ve gümüş gibi kıymetli bir madenden ise şerefli bir ailedendir. Eger tuğla ve taştan ise, fakir ve ahlaklı bir ailenin kızıdır, Bir ocagın yıkıldıgını görmek, sahibinin geçiminin darlaşacagına işarettir. Bazı yorumcuların düşüncelerine göre, ocagın yıkıldıgını görmek, ev halkının yolculuguna delalet eder.

Rüyasında bir ocak yaptıgını gören, bolluk içinde yaşar. Ocagın yandıgını gören, ailesi ile mutlu olarak ömür sürer. Ocagın sönmüş oldugunu görenin, evi yıkılır. Bir başka rivayete görede: Rüyada ocak görmek, ev reisi veya hanıma işarettir. Ocakta iyi veya kötü görülen her bir durum bunlara aittir. Ocagun yandıgını gören kimse, çoluk ve çocugu ile sevinç ve refaha erişir. Eger tabirde ocakta bulunan çömlek ev, dış işlerini yürüten bir kimse ve iç islerine bakan bir kadın murat edilirse, ocak, o kadının günah ve helal olmayan amellere karşı gögüs geren, mesakkat ve kazanç ateşiyle yanıp yakılan kocasıdır. Bazen de ocak zevceye, üzerindeki çömlek de kocaya işarettir. O kadın daima sözüyle, kocasını yakar. Geçimi için kocasına hücum eder. Kocası da hanımının bu durumundan müteesir olarak çok rahatsız olur. Ocak ateşsiz ise, üzüntü ve kedere, ateşli ise ihtiyaçlaru gidermeye ve rızıklara işarettir. Ocak, kocaya veya binek hayvanına da işarettir. Bazen ocak, kandil ve minber işarettir.

Abdulgani en-Nablusi’ye birisi gelerek “Ey imam! Rüyamda bir ocak gördüm onda bir miktar ateş ve yakınında bir odun vardı” dediğinde. Nablusi “Ocak senin midendir. Odun geçen gece yedigin ağır yemektir” seklinde tabir edince o kimse “Evet efendim öyle oldu” demiştir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.